Kako očuvati autentičnu gastronomiju Primorsko-goranske županije i sjevernog Jadrana, približiti je i ispričati gastro priču kroz povijest i kulturu stola na način na koji se ona razvijala od antike do danas. Sve to mogli smo čuti ali i doživjeti nepcima u sklopu Tjedna cjeloživotnog učenja. U tom je duhu voditelj programa Gastro akademije Veleučilišta PAR Zoran Delić pripremao jela koja su dio tradicijske gastronomije našega kraja.
Sva smo jela danas pripremali tradicijskim tehnikama kuhanja koje su i danas vrlo aktualne, kazao je Delić. Brojni studenti i gosti mogli su tako kušati salatu od ječma i povrća uz masline i cherry rajčicu. Tajna dobrog okusa ječma leži u mediteranskom bilju, ružmarinu i lovoru u kojemu je kuhan. Ječam je u ono vrijeme na našim prostorima bio glavna namirnica koja se konzumirala uz jadransku srdelu koja, kako bi se sačuvale omega 3 masne kiseline, nije pržena nego pirjana u ribljem temeljcu i maslinovom ulju.
Uz odličnu salatu od ječma savršeno se sljubljuje i skuša koja je za ovu priliku pripremljena u aromatiziranom ulju na 60 stupnjeva Celzijevih, odnosno tkz. confit tehnikom pripreme hrane koja podrazumijeva polako kuhanje a poznata je i kao metoda konzerviranja hrane.
Jučer se mogla degustirati i piletina sa narančom, medom i đumbirom servirana na podlozi od mini šurlica sa povrćem. Ovaj način pripreme datira još iz frankopanskog doba.
Našla se tu i dobro nam znana palenta kumpirica koja je i danas rado viđena na stolovima diljem Primorja i koja uz domaću skutu odlično ide uz meso i ribu.
Predavanje na temu Kulturno povijesna baština i gastroturizam Primorske Hrvatske održali su Sandra Bandera prof., i Zoran Delić koji su dočarali kulturu blagovanja kroz povijest koja se u tom segmentu sve intenzivnije počinje revitalizirati.
Pomalo zanemarene namirnice i jela naših starih ponovno treba vratiti na stol i svoj gastro identitet ponuditi brojnim turistima koji su željni autentične kuhinje kraja u koji dolaze.


