Vještine i brzina kojom se studente priprema za tržište rada glavna prednost stručnih studija i veleučilišta
U četvrtak je u šibenskoj Kući umjetnosti “Arsen” održana konferencija “Perspektive razvoja stručnih studija u Hrvatskoj”. Raspravljalo se o svrsi i vrijednosti stručnih studija i veleučilišta. Uspoređivalo ih se sa sveučilištima a sve rasprave završile su s istim zaključkom – jednako su vrijedni, ali različiti.
Najveća prednost stručnih studija i veleučilišta je u samoj izvedbi nastave u kojoj poslodavci nemaju nikakve prepreke sudjelovati. Bez puno administrativnih prepreka poslodavci mogu sudjelovati u nastavi u samoj učionici, biti nositelji kolegija, izvoditi nastavu i ocjenjivati. Na taj način dijele znanje i iskustvo sa studentima, rješavajući probleme koje su rješavali i u svojim tvrtkama, dok se studenti upoznaju sa svojim poslodavcima.
„Visoko obrazovanje jedna je od najvećih demografskih mjera. Na taj način obrazovani ljudi stječu znanja unutar Veleučilišta, ali još i više da veliki broj naših sugrađana studira i da ostaju živjeti u svojem gradu. Na taj se način jača intelektualni potencijal, bez kojega nema razvoja“, istaknuo je u svom uvodnom govoru šibenski gradonačelnik Željko Burić.
Drugog dana ovog skupa uz sudjelovanje dekana svih hrvatskih veleučilišta, i dodjelom priznanja za poseban doprinos razvoju stručne nastavne djelatnosti kao i za doprinos razvoju stručnih studija, održana je i tradicionalna godišnja svečana sjednica Zbora veleučilišta Republike Hrvatske.
Svečanu sjednicu otvorio je dekan Veleučilišta Edward Bernays izv. prof. dr. sc. Damir Jugo. “ Svi u ovoj prekrasnoj dvorani jako dobro znamo da imamo dva nova zakona. Onaj o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti i onaj o osiguravanju kvalitete u visokom obrazovanju i znanosti. Oba zakona, budimo potpuno iskreni, donijela su mnogo toga pozitivnog i dobrog za veleučilišta.,‘ istaknuo je Jugo, predsjednik Zbora Veleučilišta.
Istaknuto je među ostalim, da je lani ispravljena višedesetljetna nepravda prema studentima veleučilišta, kad je riječ o titulama. Dekani su naglasili kako je važno i dalje raditi na kvaliteti i reformi studijskih programa.
Prisutne dekane visokoškolskih ustanova, uzvanike i goste, pozdravio je i Ivica Šušak, državni tajnik u Ministarstvu znanosti i obrazovanja, poručivši im, „Bili ste ustrajni i uspjeli ste, prije svega, u namjeri jednakog tretmana stručnih i sveučilišnih studija“.
Na svečanoj sjednici dodijeljena su i posebna priznanja Vijeća Zbora veleučilišta za poseban doprinos razvoju stručne nastavne djelatnosti te povelje Zbora za doprinos razvoju stručnih studija u Republici Hrvatskoj.
U Hrvatskoj djeluju 32 veleučilišta, koja pohađa više od 25 tisuća studenata ili 25 posto svih studenata u Hrvatskoj.