U tjednu Festivala znanosti, Akademsko astronomsko društvo – Rijeka u suradnji PAR-om ovog je četvrtka, 25. travnja, organiziralo sjajnu tribinu o svjetskom fenomenu – umjetnoj inteligenciji.
Akademsko astronomsko društvo, Veleučilište PAR, Društvo matematičara i fizičara te Astronomski centar Rijeka suorganizatori su tribine pod nazivom „Prednosti i nedostaci umjetne inteligencije u prostoru“.
Gosti tribine bili su doc. dr. sc. Sanda Bujačić Babić, Fakultet za matematiku Sveučilišta u Rijeci, doc. dr. sc. Saša Horvat, Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci, izv. prof. dr. sc. Goran Mauša, Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci te Tom Gavazzi, Woom.zone – marketplace za virtualna događanja.
Umjetna inteligencija predmet je mnogih filozofskih rasprava pa je tako bilo i na tribini u Rijeci. Odličnim moderiranjem Sandre Ostrogović s Veleučilišta PAR, posjetitelji su od govornika mogli čuti zanimljiva stajališta o primjeni umjetne inteligencije koja je integrirana u različta područja, od tražilica za pronalazak informacija na internetu, preko kontrole robotskih vozila na Marsu, u medicinskoj dijagnozi, računalnim igrama i strojnom prevođenju.
Sudionici tribine, svaki sa stajališta svoje struke, osvrnuli su se na prednosti i nedostatke umjetne inteligencije, potencijalne rizike koje ona donosi, budućnost njenog razvoja te utjecaju na društvo u cjelini.
Za sada je sigurno kako još uvijek ne postoji umjetna inteligencija koja se približila čovjekovoj svjesnosti te sposobnosti razumijevanja i rješavanja problema. No, razvidno je kako ista ima sve veći utjecaj na čovjekov život te nije moguće ograničiti njen neprestani razvoj.